O tom, že diskutovať ako čerstvý vegoš nie je len taká prča a ľahko z toho vypáliš ako vôl som už písal v článku o sociálnom vylúčení. Preto prinášam nejaké tie argumenty do zásobníka v rukáve.
Poďme sa pozrieť na vhodné argumenty na prvé mesiace:
“Rozhodol som sa že to vyskúšam. Možno, že to bude somarina. Uvidíme.”
Koniec zoznamu.
NIČ VIAC. Naozaj. Úplne to stačí a v podstate aj vystihuje väčšinu ľudí čo to skúsia.
Platí to aj v prípade, keď:
- si sa k tomu dostal vďaka dojímavým videám o tom, ako zvieratá trpia
- si si pozrel plnohodnotný dokument, v ktorom sú vysvetlené etické, enviromentálne a zdravotné dôvody k opusteniu živočíšnej produkcie
- si sa k tomu dostal vďaka novému super náboženstvu/hnutiu (najčastejšie s koreňmi v hinduizme, tam sú lakto-vegetariáni takmer všetci)
- si si vypočul nabombenú Yurkofského prednášku a spoznal prvého vegánskeho psa
Prečo si argumentačne nepripravený?
- nepamätáš si presne údaje
- väčšinou s tebou lomcujú emócie a to chvíľku trvá, kým sa upokojí hlava, myseľ a tlak
- nepripravia ťa na záludné otázky, ktoré musíš googliť
A poďme teda k veci
Záludné otázky, na ktoré nemáš argumenty (zatiaľ)
Kde vezmeš probiotiká?
Za prvé: Ani ti ich veľmi netreba, kým ti niečo neroztrepe črevá (antibitotiká, črevné ochorenie).
Za druhé: kvasená kapusta, olivy, kváskový chlieb, zaváraniny, ktoré prešli procesom kvasenia (kyslé uhorky, cvikla, cibuľa, baranie rohy), a existujú vegánske alternatívy jogurtov, mliek a kefírov, ktoré obsahujú probiotické kultúry, aj vegan tabletky, ako poznáme od doktora.
Za tretie: Funkčnosť probiotík je sporná, až nedokázaná (link na rozsiahlu štúdiu), skôr ide o výsledok marketingového oddelenia firmy Danone (Activia Bifidus actiregularis, pamätáte?)
Nedostatok železa?
Železo z mäsa sa propaguje hlavne z dôvodu, že ide o tzv. hémové železo, ktoré je známe vysokou vstrebateľnosťou (15-37%)
U zeleniny sa však vstrebateľnosť železa štverá na podobné hodnoty pri tepelnej úprave (smutná správa pre RAW jedákov 🙂 ), ďalej k vstrebávaniu pomáha synergický efekt kyselín (askrobovej, jablčnej citrónovej a pod.), ktorý vstrebateľnosť môže zvyšovať násobne až do 5x (5x je 500% pre matematicky menej zdatných, t.j. 3% vstrebateľnosť skočí na 15%).
“Fakty” o tom, že vegetariáni by počas vývinu vlastne vôbec nemali byť vegetariáni, sú zastaralé hypotézy stavajúce na fakte, že živočíšne železo sa podľa tabuľkových hodnôt oveľa lepšie vstrebáva. Naprieč populáciou nájdeme deficity železa u všetkých typov stravníkov – či ste vegetarián, vegán alebo konvenčne sa stravujúci jedinec. Ak si nie si istý, choď darovať krv a ujo doktor ti povie, či si v poho alebo v riti.
Moja skúsenosť: nejak vážne sa nesledujem, jem vege jedlo, na ktoré mám chuť,a železo nikdy nebol problém. A to som vegoš od 4 rokov. Som normálny, funkčný a zdravý jedinec bez akýchkoľvek problémov. A ujo doktor na mňa po vyšetrení a rozbore krvi nikdy nemal krivého slova 🙂 (Príbeh o našom vplyve na názory detskej doktorky, keď som bol malý, rozpoviem inokedy 🙂 )
Budeš trpieť anémiou.
Toto patrí vyššie ku železu, keďže u nás sa pod pojmom anémia sa vníma problém s množstvom železa (sideropedická anémia)
Ja vraj trpím len špeciálnym druhom anémie, zvaným lenivosť. (toť verdikt mojej milovanej manželky)
Iba mäso má kompletné bielkoviny (plný aminokomplex)
Nie, aj sója. Dokonca má vyšší obsah Arginínu, takže budeš napumpovaný ako Coleman :D. Sóju mnohí hejtujú, lebo je teraz v kurze báť sa tzv. fytoestrogénov. O tom, aký to je bullshit, nabudúce. A počul si už o Mrlíku čínskom (quinoia)?
Kompletný aminokomplex v jednom jedle nie je potrebný a je to dávno prekonaný mýtus. Keby naše TELO bolo také BLBÉ a nedokázalo si poskladať amina do bielkovín, už by to s nami evolúcia dávno vzdala.
Keď chce telo predsa využiť akúkoľvek (aj nekompletnú) bielkovinu, musí ju rozbiť trávením na aminokyseliny a potom znova poskladať a transportovať do svalov a tkanív.
Nie je to ako pri pečení koláča, že keď ti jedna ingrediencia chýba, tak nič nenapečieš.
Telo nie je neskúsený kuchár, ale čarostroj čo jede bomby, poskladá si kompletné bielkoviny z toho, čo si prijal počas dňa. Like a boss.
Po zelenine nie som najedený. Šalát je pre zajace.
Ani ja. Ešte som sa nikdy nenajedol zo šalátu, a nejak extrémne ich ani neobľubujem.
A čo?
Po šaláte sa mi stáva, že už nemám chuť ďalej jesť… Najedením by som to určite nenazval :).
Vege strava vôbec nie je len o šalátoch a keby bola, tak by som si otvoril radšej steakhouse ako vege reštiku. Šalát ťa nikto nenutí jesť, keď sekneš s mäsom :).
Na šalát teda nemám argumenty… Občas sa v mojom živote vyskytne… a zjem ho.
Vitamín B12 nemáš šancu bez živočíšnych produktov získať.
True story. Ešteže mi chutia energeťáky, v ktorých je pridaný B12 na báze kyanokobalamínu (hurá, B12 sa dá syntetizovať).
A teraz vážne. Teória o tom, že človek je pôvodne vegán prichádza do konfliktu z nepopierateľným faktom, že B12 v rastlinnej ríši nezoženieš. Iba žeby si jedol neočistenú zeleninu od hliny (a výkalov zvierat), prípadne sem tam nejakú dážďovku. To by už do teórie pasovalo. S jedením neočistenej zeleniny by som to neskúšal (spýtaj sa tety na hygiene, uvidíš jak ťa prefacká) a dážďovky tiež nie sú môj šialok kávy.
Naštastie je to známa vec a mnoho vege produktov je o B12 obohatených len tak… z číreho zdesenia vegánov, že zomrú (marketing to je šikovný).
Dá sa kúpiť aj v tabletkách ako výživový doplnok za pár €, navyše si ho telo ukladá do zásoby a vydrží zo zásob čerpať aj roky (keď si zabudneš tabletky na dovolenku, nemusíš začať písať poslednú vôľu)
A kde vezmeš vitamíny, ktoré sú v mäse?
A prosím ťa, aké presne máš na mysli? (to je moja odpoveď, po ktorých začnú ľudia väčšinou habkať alebo tárať o bielkovinách a je pokoj)
Možno stretneš človeka, čo rozozná makronutrienty od mikronutrienov. Dokáže sa oháňať aj pojmami ako vitamíny, minerály, stopové prvky, esenciálne mastné kyseliny (a orientuje sa v tom, čo má akú funkciu a čo do danej skupiny patrí).
Vtedy pozor.
Ak si to nenaštuduješ, tak ťa argumentačne prebije ako rodič decko, keď má zaracha. Po diskusii pôjdeš na rozbor krvi aj moču a možno aj ku veštici a ľudovému liečiteľovi.
Ono ani tak nejde o to, že by existovali fakty o tom, že vege strava je cesta do pekla. Častokrát ide o ľudské ego a snahu dokázať ti, že nevieš, čo robíš a v podstate si idiot, ktorého treba vyhnať na pastviny.
Táto diskusia môže byť nekonečná a presahuje rozsah tohto článku. Keď chceš o tom diskutovať (a ty nechceš :D), treba naozaj veci študovať (nie na badateľovi, topkách a podobných “odborných weboch”).
ADA – American Dietetic Association uviedla už dávno pozitívne stanovisko k vegetariánskym jedálničkom. To nech ťa ukľudní.
K pochybnostiam o tom, či je vege jedálniček ok, si spomeniem na jeden citát.
Prežil som dlhý život s množstvom problémov.
Väčšina z nich sa nikdy nestala.
Mark Twain – americký spisovateľ a humorista
Synku, bielkoviny sú všetko, nebudeš mať svaly a bez mäsa budeš roztrasená ťalafatka.
Hovorí za to veľa úspešných vege športovcov. Ich výsledky sú ich argumenty k tejto téme. Obzvlášť chudučký a slabučký je Patrik Baboumian.
Áno, ale títo ľudia isto vyrástli na mäse.
Niektorí áno, iní nie. Teraz je populárny napr. Nimai Delgado – nejedol mäso celý život, posledné roky je dokonca vegán a venuje sa fitness.
Aj rastliny žijú, maj srdce žer kamene
Na mikrobiologickej úrovni žijú aj moje nechty. A predsa si ich občas obkuskávam.
Argumenty tohto typu sú irelevantné. Rastliny nemajú nervovú sústavu. Majú systém riadenia, ktorý je oveľa jednoduchší a o cítení komplexných emócií, ako to majú zvieratá a ľudia, nemôže byť reč.
Tieto argumenty vychádzajú z faktu, že prakticky každý organizmus (živočíšny, rastlinný) si buduje mechanizmy prežitia.
- Rastliny majú semená, ktoré im zabezpečia reprodukciu.
- Orechy majú škrupiny, aby ochránili svoju reprodukčnú časť.
- Ovocie má kôstky, ktoré prežijú pobyt v tráviacom trakte (spomeň si na melónovú sezónu)
- Tráva pri kosení spúšťa chemické mechanizmy, ktoré “varujú”, že sa kosí.
- Iné rastliny pri napadnutí hmyzom “varujú ostatné” tiež nejakou reakciou.
To je predsa PRIRODZENÉ.
Je dobre, že organizmy sa snažia prežiť a používajú na to finty, ktoré zaváňajú intelektom. Keby ich nemali, tak by sme tu neboli ani my. Volá sa to príroda. A príroda rozhodne nie je hlúpa.
Na záver perla:
Zvieratá sú radi keď ich jeme.
Absurdnosť tohto argumentu sa radí do kategórie: Chcem vidieť nasraného vegoša.
V kúte duše verím, že každý, čo argumentuje takto, je prosto troll.
Týmto pozdravujem trolliacu komunitu internetov 🙂
Toľko k téme argumenty, trolling a najčastejších intelektuálnych útokov na úbohého vegána :).
A to, milé vege ženy, počkajte, aké argumenty na vás vytiahnu, keď otehotniete. Vaše pozostatky spočinú na krvavých kopytách diskutérok z modrého koníka 🙂
Záverom, tieto argumenty, prosím, nezneužívaj na presviedčanie iných o tvojej pravde. Použi ich ako odpoveď.
Bodka.
Každý má svoju pravdu.
Lebo…
Možno, že časom zistíme…
keď sa zvieratá premnožia,
nastane apokolaypsa,
nás napadnú kravy v tankoch s mliečnym delom
a kury po nás budú hádzať vajcia,
že to “etické” vegošenie bol zlý nápad 🙂
Ak ste sa stretli s inými otázkami, na ktoré neviete odpovedať, podeľte sa s nimi do komentov a ja rád článok rozšírim 🙂
Denis, paci sa mi tvoj humor 🙂 Ty pises aj prispevky na Fb ? Inak fajn clanky.Dufam, ze budeme mat moznost pokecat aj osobne .Mozno uz zajtra vo VEGu .
Ahoj Monika, ďakujem! Som rád, že sa článok páči. O FB sa prevažne stará moja polovička, ja občas píšem tu. Akurát včera sme sa nestihli dopraviť do PP až okolo štvrtej…, tak snáď nabudúce 😉 , dúfam, že u nás chutilo 🙂
Väčšinou som ticho, pretože väčšinou dostávam otázky s cieľom ma potopiť. 😀 Ale nájde sa aj človek so záujmom o tému, aj keď nemá v pláne prestať zvieratá jesť, aspoň rozširuje obzor a možno raz sa sám odhodlá. Tiež si myslím, že nie je dobrý nápad niekoho presviedčať za každú cenu. 🙂
Pekné články a ďakujem nesmierne za VEG. 🙂
Absolútne súhlasím s tvojim názorom. Som rád, že VEG robí radosť! 🙂
¨Vím že mega starý článek, ale kde že jsou ty protiargumenty ?
hned prvy odstavec 🙂